Biznes artykuł sponsorowany
5 marzec 2024

Integracja farm wiatrowych z siecią energetyczną

zdjęcie: Integracja farm wiatrowych z siecią energetyczną / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Odnawialne źródła energii to niewątpliwie przyszłość energetyki i sposób na nieuchronne wyczerpanie paliw kopalnych. Świat powoli przygotowuje się do całkowitego odejścia od węgla, gazu i ropy. Dlatego przybywa instalacji OZE. Konsekwencje to znacznie więcej niż nowy wiatrak prądotwórczy co kilka kilometrów. Zmienia się sama sieć energetyczna, jej architektura oraz obciążenie elektryczne. Powstają regulacje prawne, dotyczące budowy i integracji takich obiektów. Jak wygląda podłączenie energetyki wiatrowej do sieci w Polsce?

Regulacje prawne

Sieć energetyczna jest zarządzana przez operatorów systemu dystrybucyjnego, czyli przedsiębiorstwa energetyczne takie jak PGE, Enea, Tauron, Energa i inne. Działają one w odrębnych częściach kraju. To do ich urządzeń nastąpi podłączenie, a pierwszym etapem jest złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia. Należy dołączyć do niego wymaganą dokumentację, m.in.:
  • potwierdzenie prawa do korzystania z terenu;
  • plan zabudowy lub szkic sytuacyjny mających powstać obiektów;
  • wewnętrzny schemat elektryczny farmy;
  • wykaz nieruchomości i obiektów, na których jest planowana budowa.
Ze swojej strony operator przygotowuje warunki przyłączenia i umowę. Często należy załatwić o wiele więcej spraw, np. potwierdzenie zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, uiszczenie opłaty za przyłączenie (i zaliczki na jej poczet), zdobycie pełnomocnictw i danych dla dodatkowych przyłączy.

Podczas załatwiania formalności zwróć uwagę, aby mieć jak najnowsze informacje. W ostatnich latach przepisy prawa są nowelizowane od czasu do czasu, aby nadążyć za szybkim rozwojem OZE w Polsce. Procedury poszczególnych operatorów również nie są identyczne.

Farma wiatrowa – aspekty techniczne przyłączenia do sieci

Powyższe warunki i umowa przyłączenia ściśle określą techniczne wymogi, jakie trzeba spełnić przed podłączeniem. Dotyczą one między innymi:
  • zgodności instalacji z normami;
  • parametrów i charakterystyk elektrycznych;
  • efektywności zabezpieczeń przed zmianami napięcia i częstotliwości;
  • działania zabezpieczeń wyłączeniowych.
Obie strony ustalają harmonogramy prac. Po zakończeniu budowy instalacji OZE należy poinformować o tym operatora, składając kolejne wymagane dokumenty (dokument instalacji, oświadczenie o gotowości do przyłączenia, protokoły odbioru i inne). W wielu wypadkach istnieją prawne wymogi przeprowadzania testów przyłączanych modułów wytwarzania energii. Są to wymogi unijne, zwane w skrócie NC RfG (Network Code on Requirements for Generators).

Przyłączanie farmy wiatrowej do sieci to proces technicznie skomplikowany i bardzo żmudny z formalnego punktu widzenia. Dlatego powinni czuwać nad nim profesjonaliści. Specjaliści z firmy Eltel Networks mają za sobą wiele sprawnie przeprowadzonych przyłączeń. Można na nich polegać!
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Oborniki
18.6°C
wschód słońca: 05:27
zachód słońca: 20:13
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Obornikach

kiedy
2024-11-07 19:00
miejsce
Obornicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 18:00
miejsce
Rokietnicki Ośrodek Sportu,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-04 19:00
miejsce
Obornicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 16:00
miejsce
Rokietnicki Ośrodek Sportu,...
wstęp biletowany