Rośnie liczba miejsc ochrony strefowej rzadkich i ginących gatunków ptaków
Do gatunków szczególnej troski należą obecnie: rybołowy, bieliki, orły przednie, gadożery, kanie, orliki, sokoły wędrowne, bociany czarne oraz niektóre gatunki sów.
"Wzrost liczby takich stref w regionie o 70 w ciągu 10 lat to przykład wzorowo realizowanej ochrony strefowej, ale i polepszenia warunków środowiska i zdolności adaptacyjnych samych ptaków" – powiedział PAP Bielewicz, który jest także Regionalnym Konserwatorem Przyrody.
Dodał, że rosnąca liczba stref to efekt większego zaangażowania leśników, ornitologów i pracowników służb ochrony przyrody w wyszukiwanie nowych gniazd ptaków i zgłaszania ich lokalizacji do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w celu zapewnienia im formalnej ochrony.
"Bez wdrożenia ochrony strefowej nie udałoby się z pewnością skutecznie zabezpieczyć wielu biotopów lęgowych najrzadszych gatunków ptaków oraz zapewnić wysokiego sukcesu rozrodu i przeżywalności młodych, co ma kluczowe znaczenie dla poprawy sytuacji takich gatunków jak rybołowy, bieliki, kanie rude, bociany czarne czy sokoły wędrowne gniazdujące w lasach" – zaznaczył PAP Bielewicz.
W Polsce specjalne strefy ochronne można tworzyć dla 11 gatunków ptaków szczególnie zagrożonych wyginięciem. Są to tzw. ostoje tych zwierząt. Takie obszary są podzielone na strefy ochrony całorocznej o promieniu do 100 lub 200 m od gniazda (w zależności od gatunku) oraz strefy ochrony okresowej o promieniu do 500 m.
Oprócz wielkości stref, różnią się one terminem obowiązywania; strefy ochrony okresowej są skorelowane z terminem rozrodu i wychowu młodych, natomiast strefy całoroczne funkcjonują przez cały czas.
"Strefy stanowią doskonałe narzędzie ochrony i zabezpieczenia zarówno miejsc rozrodu i regularnego przebywania ptaków, jak również zabezpieczają ptaki przed ich płoszeniem i niepokojeniem w kluczowym dla nich okresie toków i lęgów" – ocenił Bielewicz.
W tego typu strefach obowiązują ograniczenia i zakazy, takie jak m.in. zakaz przebywania osób do tego nieuprawnionych czy zakaz wycinania drzew lub krzewów, dokonywania zmian stosunków wodnych oraz wznoszenia obiektów, urządzeń i instalacji.
W woj. lubuskim, w ub. roku ustalono 250 stref dla ochrony ośmiu gatunków ptaków. Najwięcej dla ochrony orła bielika - 124 oraz bociana czarnego - 44 i kani rudej - 35. Gatunkiem dla którego wyznaczono najmniej stref jest obecnie puchacz.(PAP)
Marcin Rynkiewicz
mmd/ zan/