reklama
kategoria: Kraj
28 grudzień 2023

Zamek na Wawelu z rekordową frekwencją – ponad 2,5 mln zwiedzających

zdjęcie: Zamek na Wawelu z rekordową frekwencją – ponad 2,5 mln zwiedzających / fot. PAP
fot. PAP
W 2023 r. wystawy Zamku Królewskiego na Wawelu odwiedziła rekordowa liczba ponad 2,5 mln osób. Na 2024 r. instytucja przygotowuje 16 wystaw i liczy, że uda się pobić kolejny rekord. Najważniejszym wydarzeniem wystawienniczym będzie „Wawel Podziemny. Lapidarium”.
REKLAMA

„Osiągnęliśmy największą w historii frekwencję na Wawelu. Całą instytucję naszą odwiedziło 2 mln 561 tys. osób. To absolutny rekord, pewnego rodzaju granica, którą mam nadzieję pobijemy, ale będzie nam bardzo trudno” – powiedział na konferencji prasowej w czwartek dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.

W 2023 r. Zamek Królewski zorganizował 16 wystaw, w tym 10 w samym zamku na Wawelu, pozostałe w swoich oddziałach w Pieskowej Skale i we Dworze w Stryszowie. W rekordowej liczbie ponad 2,5 mln zwiedzających 2,3 mln to osoby, które zwiedziły ekspozycje w Krakowie.

Oprócz wystaw Zamek był miejscem koncertów, lekcji muzealnych. Wydał 27 książek i katalogów, zdobył 17 nagród, w tym dwie Sybille.

Pracowników instytucji wpierali wolontariusze, którzy spędzili na wzgórzu wawelskim 1 tysiąc godzin.

W 2023 r. zespół Zamku przygotował też największą w historii tej instytucji wystawę – „Obraz Złotego Wieku” o świecie ostatnich Jagiellonów. Znalazło się na niej ponad 400 obiektów z całego świata i 30 zdjętych ze stropu renesansowych głów wawelskich.

Wawelską kolekcję udało się wzbogacić wybitnymi dziełami pędzla Tycjana, Belliniego i Jana Brueghela II Młodszego, a także nabytkami z porcelany stworzone w królewskiej manufakturze w Miśni – w tym naturalnej wielkości lisa, jednego z pięciu istniejących dziś na świecie.

Na przyszły rok dyrektor Zamku zapowiedział również 16 ekspozycji, przy czym najważniejszym wydarzeniem wystawienniczym będzie otwarcie, 4 stycznia, „Wawelu Podziemnego. Lapidarium” pod wschodnim skrzydłem Zamku.

Wystawa da możliwość, po raz pierwszy, zejścia do podziemi wawelskiego zamku. Na ponad 500 m kw. przestrzeni wystawienniczej zwiedzających przyjrzą się z bliska architektonicznym detalom pałacowych piwnic, zobaczą prezentacje multimedialne, dolną część wieży Jordanki i średniowieczną studnię. Poznają też historię konserwacji dziedzińca arkadowego.

„Ekspozycja ma kilka warstw. Pierwszą, podstawową jest przestrzeń – cudowna amfilada renesansowych piwnic, która została zakonserwowana i teraz prezentuje się w pełnej krasie. (…) Opowiadamy o tych żywych kamieniach, o mowie kamieni” – powiedziała kuratorka ekspozycji Beata Kwiatkowska-Kopka podkreślając m.in., że projekt był ogromnym procesem inwestycyjnym. Przygotowanie do zwiedzania podziemi zamku to prawie 13 mln zł.

Wśród przyszłorocznych wystaw dyrektor Zamku wymienił m.in. „Gabinet Porcelanowy” – ekspozycję XVII-wiecznej porcelany miśnieńskiej; „Wawel Wyspiańskiego”- wielowymiarowa ekspozycja dzieł artysty o tematyce wawelskiej; „Niech żyje Król! Koronacje Sasów na Wawelu” – pokaz królewskich pamiątek zorganizowany we współpracy z Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie (Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie) i Muzeum Narodowym w Warszawie.

„Program bardzo różnorodny, który pozwoli nam myśleć o Zamku przede wszystkim jako o miejscu wspólnym, ponieważ ta różnorodność zakłada spotkania, konfrontacje, reinterpretacje, ale również myślenie o naszym dziedzictwie”” – podsumował przyszłoroczne plany Andrzej Betlej.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Oborniki
-1.9°C
wschód słońca: 07:51
zachód słońca: 16:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Obornikach

kiedy
2025-01-19 16:00
miejsce
Rokietnicki Ośrodek Sportu,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-25 18:00
miejsce
Hala Sportowa, Oborniki, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-01 20:00
miejsce
Obornicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-09 17:00
miejsce
Obornicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany