Jak negocjować cenę mieszkania deweloperskiego?

zdjęcie: Jak negocjować cenę mieszkania deweloperskiego? / pixabay/3387690
Negocjacje ceny mieszkania nigdy nie są łatwe. A na pewno do łatwych i przyjemnych nie należą pertraktacje z deweloperem. Warto jednak pamiętać, że choć na wstępie deweloper może sprawiać wrażenie nieprzystępnego, to jednak w większości przypadków zgadza się nieco obniżyć początkową cenę mieszkania. Żaden deweloper nie pozwoli jednak potraktować siebie jak cytryny i nie da się “wycisnąć”.
Negocjacje z deweloperem – gdzie można ugrać najwięcej?

Stawki transakcyjne nowych mieszkań jak dotąd tylko w dwóch miastach wojewódzkich w Polsce – Warszawie i Gdańsku – przekroczyły poziom 8 tys. zł za metr kwadratowy powierzchni. Warto zaznaczyć, że to właśnie w tych dwóch miastach spośród siedmiu największych rynków mieszkaniowych w kraju można najwięcej osiągnąć podczas negocjacji z deweloperem.

Ile można wynegocjować z deweloperem?

Średnie ceny transakcyjne mieszkań deweloperskich bowiem najbardziej odbiegają tam od średnich cen ofertowych (o odpowiednio 658 zł oraz 744 zł). W dalszej kolejności znajdują się stolice województw śląskiego i dolnośląskiego. W Katowicach i Wrocławiu różnica wynosi 273 zł i 201 zł. W pozostałych miastach można przeciętnie liczyć na niższe już upusty, jeśli chodzi o nowe mieszkania na sprzedaż.

W Krakowie to statystycznie 193 zł, w Poznaniu 167 zł, a w Łodzi 157 zł. Choć te kwoty nie wydają się znaczne, to jednak gdy odnieść je do powierzchni całego lokalu zmieniają się w naprawdę pokaźne sumy. Dla przykładu, w przypadku lokum o powierzchni 50 mkw. w Krakowie obniżka przekłada się na 9 650 zł. A to już pieniądze nie do pogardzenia.

Różnica między średnią ceną ofertową i transakcyjną mieszkań z rynku pierwotnego, II kwartał 2019 r.

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie raportu Narodowego Banku Polskiego.

Kiedy warto negocjować cenę mieszkania z deweloperem?

Negocjować warto zawsze, co nie znaczy, że negocjacje muszą być skuteczne. – Kupując nowe mieszkanie najłatwiej uzyskać rabat w dwóch momentach – przy rozpoczęciu budowy oraz przy zamykaniu projektu. W tym ostatnim przypadku, gdy deweloper chce rozpocząć nowe inwestycje, zwykle jest bardziej skłonny pójść na ustępstwa i może zaoferować rabat – zauważa Jarosław Krawczyk z Otodom.

Mieszkania deweloperskie, czyli jak bezpiecznie negocjować cenę domu
Trzeba jednak mieć się na baczności bowiem ostatnie niesprzedane mieszkania w projekcie to zwykle te, których po prostu jak dotąd nikt nie chciał. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że mają wady, które do tej pory skutecznie odstraszały potencjalnych nabywców.

Nowe mieszkania a ryzyko zakupu

Łatwiej jednak uzyskać korzystny upust w momencie rozpoczęcia inwestycji. Warto jednak pamiętać, że wówczas  deweloperzy zwykle „spinają” finansowanie projektu. Każdy dodatkowy sprzedany lokal mieszkalny to dla nich zastrzyk gotówki oraz argument w rozmowach z bankami.

Aleksander Skirmuntt, manager w Maxon Nieruchomości dodaje, że na etapie dziury w ziemi ceny nowych mieszkań są najniższe i wybór mieszkań największy, największe za to ryzyko zakupu. Po wybudowaniu ryzyko spada, ale wybór mieszkań jest ograniczony, a cena zwykle jest już wyższa. Dlatego, nawet jeśli deweloper da nam rabat to mieszkanie i tak będzie droższe  niż na etapie dziury w ziemi.

Autor:
Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl