5 grudzień 2022

W 2023 r. planowane wydatki na kulturę to 6,8 mld zł, za Tuska to było 3,2 mld zł

zdjęcie: W 2023 r. planowane wydatki na kulturę to 6,8 mld zł, za Tuska to było 3,2 mld zł / fot. PAP
fot. PAP
W 2015 roku, tuż po zakończeniu rządów przez Donalda Tuska na kulturę przeznaczano 3,2 mld zł, a my w 2023 r. planujemy przeznaczyć na ten cel 6,8 mld zł; realizujemy też około 300 inwestycji muzealnych - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
REKLAMA

Müller odniósł się do piątkowych słów szefa PO Donalda Tuska, który w krakowskim Klubie Pod Jaszczurami powiedział, że relacje pomiędzy władzą państwową, władzą wykonawczą a kulturą, począwszy od pieniędzy a skończywszy na swobodach twórczych i wolnościach, są "być może najlepszym, najskuteczniejszym papierkiem lakmusowym, takim termometrem, którym można zmierzyć jakość demokracji i jakość życia społecznego".

Tusk zarzucił również rządowi, że dąży do łamania swobód twórczych artystów. Podkreślił, że "nieważne kto ma jakie poglądy polityczne - one mogą być zupełnie różne od moich - ale ma prawo do swobodnej ekspresji swoich przekonań, jeśli one w sposób jednoznaczny nie gwałcą prawa". Według niego przykładem takich działań jest decyzja wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, który stwierdził nieważność zarządzenia prezydenta Warszawy w sprawie powołania Moniki Strzępki na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego m.st Warszawy.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Müller powiedział, że w zeszłym tygodniu mieliśmy "wręcz występ" Donalda Tuska, którzy zarzucał polskiemu rządowi, że nie dba wystarczająco o kulturę.

Rzecznik rządu przekonywał, że inaczej niż twierdzi lider PO, zdecydowanie poprawiło się w obszarze kultury. "Gdy przewodniczący Tusk już był w Brukseli, bo mówię o 2015 roku, czyli tuż po tym jak zakończył sprawowanie urzędu premiera, budżet na kulturę wynosił 3,24 mld złotych. W 2023 roku, zgodnie z projektem budżetu państwa wyniesie 6,8 mld zł, to jest różnica 110 procent" - powiedział rzecznik rządu.

Müller stwierdził ,że Tusk również "bardzo martwił się o ludzi kultury". "I z tej troski postanowił w 2012 roku odebrać artystom 50-procentowe koszty uzyskania przychodu od umów autorskich. Jak widać ta troska przejawiała się głównie w tym, aby osoby kultury zarabiały mniej, bo jak wiemy wyższe koszty uzyskania przychodu powodują, że osoba, która ma tego typu umowy, po prostu płaci niższe podatki, a tym samym więcej zarabia. My w roku 2018 przywróciliśmy mechanizm, jeżeli chodzi o te kwestie" - zaznaczył Müller.

Mówił też, że w 2015 roku Ministerstwo Kultury współprowadziło 32 muzea i 16 instytucji kultury. A obecnie - jak powiedział rzecznik rządu są to 62 muzea, 31 teatrów, oper i filharmonii. "I realizujemy około 300 inwestycji muzealnych" - dodał Müller.

W ubiegłym tygodniu poinformowano, że wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł stwierdził nieważność zarządzenia prezydenta Warszawy w sprawie powołania Moniki Strzępki dyrektora Teatru Dramatycznego m.st Warszawy uzasadniając, że "ocena prawna wykazała, że wybrana przez kandydatkę koncepcja programowa nie uwzględniała oczekiwań Organizatora (m.st. Warszawy), określonych w dokumentach konkursowych – w zakresie kontynuacji tradycji sceny Teatru Dramatycznego". M.st. Warszawa zapowiedziało złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na rozstrzygnięcie wojewody podnosząc, że "uzasadnienie odnosi się do spraw ideologicznych i podważa wynik konkursu i rekomendacje komisji konkursowej, która oceniała koncepcje programowe kandydatów i kandydatki". (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Grzegorz Bruszewski

kos/ gb/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Oborniki
0.8°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 16:26
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Obornikach

kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
Obornicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 14:00
miejsce
Centrum Kultury, Suchy Las,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 16:00
miejsce
Centrum Kultury, Suchy Las,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-15 19:00
miejsce
Obornicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany