Praca artykuł sponsorowany
30 czerwiec 2022

Porady rekrutacyjne - jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę w banku?

zdjęcie: Porady rekrutacyjne - jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę w banku? / pixabay/5442081
Praca w bankowości to wciąż jedna z wymarzonych ścieżek kariery. Bank stwarza dużą szansę rozwoju, jest więc idealnym miejscem zawodowego startu dla młodych i ambitnych osób.


Praca w banku nie jest propozycją wyłącznie dla osób zainteresowanych finansami. W takiej instytucji znajdziemy szeroki wybór ścieżek rozwoju czy departamentów.

Banki poszukują do pracy specjalistów ds. marketingu, IT, obsługi klienta. Przydatne będą też osoby doświadczone w zarządzaniu projektami, grafice czy komunikacji. W procesie rekrutacji stawiamy mocno na odwagę w podejmowaniu wyzwań oraz determinację w ich realizacji. Ważne będą też umiejętności miękkie, takie jak np. analityczne myślenie - mówi Emilia Kracińska, Ekspert w Zespole Rekrutacji i Pozyskiwania Talentów w Banku Pekao S.A.

Bank stwarza możliwość bycia zaangażowanym w konkretne projekty, które pozwolą wykorzystać wiedzę akademicką w praktyce oraz rozwinąć umiejętności zawodowe. Bank to interdyscyplinarne zespoły w wielu miastach w Polsce, mające na co dzień do czynienia z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i automatyzacją procesów.

Jak rozpocząć pracę w bankowości?

Poszukując pracy warto na początek zastanowić się, jakiego zajęcia tak naprawdę szukamy i jaka jest nasza wymarzona praca oraz co jest dla nas najważniejsze przy poszukiwaniu zatrudnienia. Pomocne mogą tutaj być różne testy osobowości, takie jak np. Test Hollanda.

Czas spędzony na analizie swoich aspiracji, kwalifikacji i umiejętności z pewnością zaprocentuje w przyszłości, gdyż pomoże znaleźć pracę, która zapewni możliwości rozwoju w dziedzinie, która nie tylko będzie dla nas interesująca, ale też pomoże wykorzystać nasze talenty w praktyce - twierdzi Ada Wrzosek, Specjalista w Zespole Rekrutacji i Pozyskiwania Talentów w Banku Pekao S.A.

Szukając pracy warto korzystać z różnych narzędzi, nie tylko ze stron z ogłoszeniami o pracę, ale też mediów społecznościowych, takich jak Linkedln. Ponadto warto przy tym wykazywać się aktywnością np. biorąc udział w konferencjach branżowych czy targach pracy, gdzie nie tylko można bliżej poznać danego pracodawcę, ale także zostawić mu swoje CV.

Każdy duży pracodawca posiada swoją stronę internetową, na której oprócz informacji o firmie znajdziemy też zakładkę Kariera, gdzie są zamieszczone aktualne oferty pracy. Świetnym sposobem na znalezienie pracy jest też udział w programach stażowych organizowanych przez pracodawców. Taki program istnieje m.in. w Banku Pekao - osoby na początku swojej drogi zawodowej lub z niewielkim doświadczeniem mogą zaaplikować do programu Corporate Banking Champions, do Akademii Żubra czy IT Champions. Staż pomoże poznać, jak w praktyce wygląda praca w dużym banku i jakie umiejętności są przydatne. Program jest też unikalną szansą na udział w innowacyjnych projektach realizowanych przez bank.

Do pracy w banku poszukiwani są absolwenci różnych kierunków studiów, ze znajomością języków obcych i posiadający tzw. kompetencje miękkie, takie jak kreatywność, odporność na stres, umiejętność współpracy i rozwiazywania konfliktów czy radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

Głównym celem naszych programów stażowych jest budowanie relacji z grupą talentów, którzy mogliby być zatrudnieni w strategicznych obszarach biznesowych banku i stanowić realne wzmocnienie zespołów. Jednocześnie zależy nam też na wzmocnieniu marki pracodawcy, która wspiera rozwój młodych studentów i absolwentów Aleksandra Kubasiewicz , ekspert w obszarze Employer Brandingu w Banku Pekao S.A.

Jak napisać dobre CV?

Pierwsza i najważniejsza sprawa przy aplikowaniu o pracę to odpowiednio przygotowane CV. Powinno ono być dostosowane do danego ogłoszenia o pracę, podkreślając kompetencje i doświadczenie kluczowe dla danego stanowiska. Wszystkie informacje zawarte w CV muszą być zgodne z prawdą, gdyż wszelkie nieścisłości czy drobne przekłamania szybko mogą zostać wyłapane.

CV musi być starannie przygotowane, bez błędów ortograficznych czy literówek. Dodatkowo informacje powinny być przekazane w sposób czytelny i zwięzły. CV musi zawierać dane kontaktowe kandydata oraz informacje o wykształceniu, a także dotychczasowym doświadczeniu zawodowym. Warto też stworzyć krótkie podsumowanie swojej dotychczasowej ścieżki kariery, zwracając uwagę pracodawcy na osiągnięte cele czy zdobyte nagrody. Można również wspomnieć o swoich mocnych stronach i motywacji do zmiany pracy.

W CV istotna jest też sekcja zawierająca umiejętności kandydata. Warto podkreślić te, które z punktu widzenia pracodawcy najbardziej przydadzą się na danym stanowisku, a także są na tyle unikatowe, że pozwolą się wyróżnić na tle innych kandydatów. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby na końcu CV zamieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Rozmowa kwalifikacyjna w banku. O czym pamiętać?

Na rozmowie rekrutacyjnej trzeba dobrze się zaprezentować i zainteresować potencjalnego pracodawcę swoimi umiejętnościami i doświadczeniem, tak aby to właśnie nasza kandydatura wydawała się tą najlepszą.

Warto wykazać się wiedzą i zainteresowaniem na temat samej firmy, ale też stanowiska, które oferuje. Do każdej rozmowy kwalifikacyjnej trzeba się dobrze przygotować, bo w trakcie jej trwania, pracodawca sprawdzi nie tylko wiedzę kandydata czy jego umiejętności, ale też np. predyspozycje do pracy z klientami.

Oprócz standardowych pytań o wykształcenie czy doświadczenie zawodowe, rekruter może też zapytać np. o sposoby radzenia sobie z trudnym klientem. Często pojawia się też pytanie o oczekiwania finansowe. Idąc na rozmowę rekrutacyjną trzeba pamiętać o zasadach savoir vivre. Na rozmowę należy przyjść punktualnie, a także zachować odpowiedni, formalny dress code.

Jeśli interesuje Cię praca w bankowości, warto aplikować do Banku Pekao i rozpocząć swoją zawodową przygodę pod hasłem Kariera na bank.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Oborniki
0.8°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 16:26
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Obornikach

kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
Obornicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 14:00
miejsce
Centrum Kultury, Suchy Las,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 16:00
miejsce
Centrum Kultury, Suchy Las,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-15 19:00
miejsce
Obornicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany