Czosnek oprócz tego, że pomaga w zachowaniu i zwiększeniu ilości dobrych bakterii w układzie pokarmowym, ma także silne właściwości przeciwgrzybicze. Ponadto pobudza pracę wątroby i jelita grubego, co sprzyja detoksykacji organizmu. Jeśli przeszkadza Ci zapach czosnku jest na to sposób – zagryzaj go świeżą natką pietruszki lub listkami mięty.
Wykazano, że niektóre substancje aktywne imbiru wykazują działanie przeciwgrzybicze. Przyprawa ta redukuje także stany zapalne, które powstają na skutek przerostu Candidy. Ponadto pobudza układ odpornościowy, stymuluje pracę wątroby i dezaktywuje wszelkie toksyny, które znajdują się w organizmie. Imbir świetnie pasuje do sałatek owocowych, zup i potraw z warzyw. Niezwykle cenna i smaczna jest także herbata imbirowa.
Cytryna i limonka wykazują działanie alkalizujące i pomagają zachować odpowiedni odczyn pH w organizmie, który chroni przed przerostem drożdżaków. Oczyszczają układ pokarmowy i neutralizują toksyny. Sok z cytryny lub limonki powinien być elementem codziennej diety.
Ta azjatycka przyprawa należy do imbirowatych i jak główny przedstawiciel tej rodziny, wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Kurkuma posiada również właściwości fungistatyczne, czyli hamujące wzrost grzybów. Kurkuma, używana wraz z pieprzem, który polepsza jej przyswajalność, bardzo dobrze poprawia smak zup, sosów oraz gotowanych jarzyn.
Goździki, a także w mniejszym stopniu cynamon, zawierają w swoim składzie bioaktywny związek tzw. eugenol. Substancja ta wykazuje szereg korzystnych działań względem organizmu człowieka, w tym właśnie aktywność przeciwgrzybiczą. Korzenno-słodki smak przyprawy świetnie pasuje do ryb, sosów, deserów, a także herbat.