1 kwiecień 2021

UWAŻAJMY NA OSZUSTÓW WYŁUDZAJĄCYCH DANE WRAŻLIWE

fot. KPP Oborniki
Oszuści cały czas próbują nas oszukać i wyłudzić dane wrażliwe, które umożliwią im zalogowanie się na nasze konto w banku. Podstawowa zasada bezpieczeństwa brzmi: Nigdy nie klikamy w linki zachęcające nas do płatności lub zalogowania się na konto, które przychodzą w smsach! Poniżej mamy przykład kolejnego tego typu smsa. Jest to klasyczny atak typu "phishing"!
REKLAMA

Wyłudzanie danych opiera się zawsze na przekonaniu nas do kliknięcia w podejrzany link, który dostajemy w smsie lub emailu. Oszuści stosują różne sztuczki. Dostajemy informacje o niezapłaconym mandacie, przesyłce, paczce. Później musimy kliknąć w podany link. Jeżeli to zrobimy i wpiszemy nasze dane (login i hasło) w formularz, przestępca ma już wszystko, co potrzebne aby wyczyścić nasze konto.

Nigdy nie otwierajmy takich linków. Wykonując jakiekolwiek płatności, sami wpisujmy adres naszego banku w wyszukiwarce. Korzystając z serwisów płatniczych, upewnijmy się, że wyświetla się poprawna domena. Sygnałem ostrzegawczym jest już na samym początku język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, robią błędy ortograficzne i stylistyczne.

Bądźmy ostrożni i dokładnie sprawdzajmy wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w Internecie.

 

Maciej Święcichowski / IL

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Obornikach